FUTBAL V STROPKOVE

Najpopulárnejším i najstarším športom v Stropkove je futbal. Už roky – rokúce láka na trávnik futbalu chtivú mlaď a do hľadiska jeho priaznivcov.

Vznik organizovaného futbalu sa v našom meste datuje od roku 1920. Už v tom čase mal kopu zanietených vyznávačov. V jeho prvopočiatkoch sa na stretnutia cestovalo konskými povozmi, o niečo neskôr na vlečkách traktorov či na nákladných autách. Názvy klubu sa postupne menili. V roku 1960, kedy v Stropkove bol do prevádzky uvedený závod TESLA, ktorého hlavnou náplňou výroby boli telefónne prístroje, telovýchovná jednota prevzala názov tohto závodu.

Právom sa zvykne hovoriť, že v Stropkove sa deti rodia s kopačkami na nohách. Tí, ktorí takéto prirovnania používajú, nie sú ďaleko od pravdy. Svedčí o tom aj množstvo odchovancov, ktorí šírili, alebo šíria dobré meno stropkovského futbalu vo vyšších súťažiach, dokonca aj v reprezentácii ČSFR a SR. V krátkosti spomeňme mena aspoň niektorých z nich, Prvú celoštátnu ligu za Lokomotívu Košice hrali Anton Flešár (reprezentoval ČSSR na MS 70 v Mexiku), Alexander Pencák, Bohumil Andrejko. Žlto-zelené farby Žiliny hájil už nebohý Albert Rusnák (taktiež reprezentant) a jeho brat Vladimír Rusnák, ktorý hral ligu aj v Prešove. V bratislavskom Slovane pôsobil Ing. Ladislav Čobej a ďalší Stropkovčan Pavol Gostič. V Olomouci hral ligu Igor Popovec. V Interi Bratislava pôsobili Jano Šafranko, Ľubomír HorochoničStanislav Hvozda. V Grécku pôsobil Juraj Buček. Určite najviac zo stropkovskej liahne ťažil Tatran Prešov. Jeho dres obliekali Vladimír Gombár, Viliam Vidumský, Viliam Ľuberda, Alojz Špak, Marián Prusák, Jozef Kožlej, Marek Špilár, Ľubomír Reiter.Dobré meno stropkovského futbalu robil Juraj Čobej v bráne Artmedie Bratislava. Na celom svete je veľmi dobre známy Stropkovčan, bývalý rozhodca UEFA a FIFA Ľuboš Micheľ.

Ale vráťme sa späť do Stropkova. Najväčšie úspechy jeho jednotlivé mužstva dosahujú posledných 20 rokov. Historický úspech sme dosiahli v ročníkoch 1981/82 a 1982/83, kedy naše dorastenecké mužstvo a mužstvo dospelých postúpili do najvyšších slovenských súťaži. Mužstvo dospelých momentálne pôsobí v IV. najvyššej slovenskej súťaži – Majstrovstvách regiónu Východ, dorastenci hrajú v II. lige a žiaci v I. lige.

Úspechy stropkovského futbalu sú vo výchove mladých talentov. V súčasnosti je v prípravke asi 40 najmladších adeptov futbalu. V kategórii mladších a starších žiakov, mladšieho a staršieho dorastu je približne ďalších 150 vyznávačov najpopulárnejšej kolektívnej hry na svete, ktorí sú zapojení do pravidelného tréningového procesu. O opodstatnenosti výchovy vlastných odchovancov svedčí skutočnosť, že v celku dospelých až na jedného sú všetci hráči z vlastnej liahne.

 

Pri II.ZŠ na u. Mlynskej v Stropkove sú zriadené ŠT so zameraním na futbal. Teda koncepčnosť vo výchove futbalistov pokračuje a tak o futbal v našom meste nie sú obavy.